Elszálltak a biztosítási díjak Magyarországon, mégis veszteségbe csúsztak a biztosítók

Beindult a biztosítások jelentős drágulása Magyarországon, miután a szerződések indexálása időbeni csúszással követi az inflációt. A harmadik negyedévben 16%-kal felülmúlta a biztosítók díjbevétele az egy évvel korábbit, de még így is csak 4%-os növekedésnél tart a piac idén az MNB friss számai szerint. Tavalyhoz hasonlóan három hónap erejéig veszteségbe csúsztak nyáron a biztosítók, viszont most nem az aszály, hanem a viharkárok miatt. Mindössze 12 milliárd forintnál jár a biztosítók idei profitja, így elmondható, hogy 100 forint befizetett díjunkból 1 forint biztosítói nyereség képződött, 16 forintot az állam vont el különadók formájában.

Lassít, de hasít az Erste Bank, megérkezett az első jóslat a CSOK Pluszról

Egyszeri hatásoknak is köszönhetően 90 milliárd forint nyereséget ért el az év első három negyedévében a magyar Erste Bank. A hitelállomány növekedése 6%-ra lassult az új kihelyezések 45%-os visszaesése mellett – közölték a társaság mai sajtótájékoztatóján. A bankok közül elsőként közölték becslésüket a CSOK Pluszra vonatkozóan: 150-200 milliárd forintos addicionális szektorszintű hitelkihelyezést várnak tőle jövőre a jelzáloghitelek piacán.

Már 71 milliárdos nyereségnél tart idén a K&H Bank

A K&H Bank 70,8 milliárd, a K&H Biztosító viszont csak 0,1 milliárd forintos nettó eredményt ért el 2023 első háromnegyed évében – közölte a pénzügyi csoport. A bank eredménye a bővülő ügyfélbázisnak, a piaci átlag fölötti hitelezésnek és a hitelekre képzett alacsony értékvesztésnek köszönhető.

8 milliárddal többet fizet a K&H Bank az extraprofitadó friss változtatása miatt

A 25 milliárd forintnyi extraprofitadó ellenére 12,8 milliárd forintos adózás utáni eredménnyel zárta az első negyedévet a K&H Bank. Ahogy megírtuk, az adó április végi módosításának egyik nagy vesztese a K&H, a változtatáson - mint most kiderült - további 8 milliárd forintot bukik a pénzintézet. A bank működési bevételei 24%-kal, hitelállománya 25%-kal nőtt egy év alatt. A K&H Biztosító 2023 első negyedévében 0,8 milliárd forintos veszteséget könyvelt el a teljes évre vonatkozó extraprofit-adó miatt.

Megduplázta nyereségét a KBC, akár rendkívüli osztalék is jöhet

Az egy évvel korábbi 452 millió eurónak csaknem a duplájára rúgó, 882 millió eurós nettó eredményt ért el az első negyedévben a KBC, többek között a növekvő bevételeknek és a nettó céltartalék-feloldásnak köszönhetően, miközben a biztosítási üzletág meglehetősen hatékonyan működött. A 2022-es évre már kifizetett 4 eurós osztalékon felül a többlettőke felosztását tervezi a pénzügyi csoport, ami részvény-visszavásárlás és rendkívüli osztalék formájában történhet.

Kis nyereséget ért el a magyar Erste, befektetésekbe súlyoznak át az ügyfelek

Mindösszesen 6,3 milliárd forintos adózás utáni eredménnyel zárta az első negyedévet a magyar Erste Bank, miután az állami terhek mintegy 38 milliárd forinttal rontották az eredményét. Miközben a lakossági hitelezés jelentősen lelassult, a vállalati hitelállomány 36%-kal nőtt egy év alatt, ennek csak kisebb részét adta a Commerzbank felvásárlása. Jelentős ügyfélpénzállomány ment át betétből befektetésbe az Ersténél, aminek kifejezetten örülnek a banknál.

Már Zuckerberg zsebét is tömi az AI – mégis mi lesz ebből?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsorban két témánk volt. Az egyik, hogy megjelent a Facebook-tulaj Meta első negyedéves jelentése, amiből egyebek mellett kiderült, hogy a cég szépen keres a mesterséges intelligencián, továbbá rácáfolt azokra a hangokra, melyek szerint igazából már nincs növekedési pálya a vállalat előtt. Erről Nagy Viktort, lapunk Részvény rovatának vezető elemzőjét kérdeztük. Adásunk második részében maradtunk a tőkepiacoknál, arról beszéltünk, hogy miért lehet megfontolandó ötlet osztalékrészvényekbe fektetni olyan bizonytalan piaci környezetben, mint amilyen a mostani. Ezzel kapcsolatban Kövesy Károly, lapunk Részvény rovatának elemzője volt a vendégünk.

483 680 516 628 forintot termelt a Mol: extraprofit vagy sem?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon jelentkező podcastjének pénteki adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy megjöttek a Mol második negyedéves eredményei, melyekből az derült ki, hogy egészen rendkívüli folyamatok zajlanak a cégnél. A témával kapcsolatban Nagy Viktor, a Portfolio vezető részvényelemzője volt a Checklist vendége, aki elmondta: a mostani számok olyan nagyok, hogy át kellett skálázni az idősoros grafikonokat. Az adás második részében azzal foglalkoztunk, hogy a szemünk előtt zajlik Magyarország agráriummal kapcsolatos lehetőségeinek radikális átalakulása. Egymást érik az aszályról, aszálykárról szóló hírek, s az is változóban van, hogy milyen növényeket lehet egyáltalán termelni a hazai földeken. A magyar agrárhelyzetről Braunmüller Lajossal, lapunk agrár szakújságírójával beszéltünk.

Még le se csapott rájuk a kormány különadója, máris eltűnt a bankok nyeresége

„A jelenlegi környezeti feltételek mellett 2022 első negyedévében a hazai bankszektor jövedelemtermelése megszűnt” – közölte pénteken délelőtt a Magyar Bankszövetség, kifejtve ellenkezését a kormány különadóterveivel szemben. Mivel az MNB éppen ma tette közzé a bankszektor első negyedéves statisztikáit, gyorsan leellenőrizhettük az állítás igazságtartalmát: valóban eltűnt-e a bankok profitja. Ha ügyesen nézzük a számokat, a bankszövetségnek igaza van. Az eredményromlás tetemes része egyetlen nagybank céltartalékaihoz kötődik.

Tovább robog a Masterplast-gyorsvonat, történelmi csúcsra ment az árfolyam

Tovább dübörög az üzlet a Masterplastnál, a globális felújítási láz és az egészségipari bővülés új történelmi rekordra repítette a második negyedévben a cég árbevételét és profitszámait. 2021. első félévében a vállalat adózott eredménye már több mint 40 százalékkal meghaladta a teljes 2020. évi profitot – derül ki a Masterplast ma reggel publikált féléves jelentéséből. A számok közzétételét követően új történelmi csúcsra emelkedett a ma reggeli kereskedésben a Masterplast részvényeinek árfolyama.

Feleződött a K&H nyeresége, nyolcmilliárdot buktak eddig a járványon

A K&H Bank nettó eredménye a koronavírus járvány 8,4 milliárd forintos egyszeri negatív hatását is figyelembe véve 47%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A bank 2020 első negyedévét 6,5 milliárd forintos adózás utáni eredménnyel zárta. Az egyszeri hatás nélkül a bevétel 7,7%-kal, a nettó eredmény pedig 17,4%-kal nőtt – közölte a pénzintézet. A K&H Biztosító 2020 első negyedévében 2,5 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el – közölték.

Hatmilliárdot bukik a magyar Erste a törlesztési moratóriumon

4 milliárd forintos adózás utáni eredményt ért el az első negyedévben a magyar Erste Bank, ami a törlesztési moratórium 6 milliárd forintos negatív hatása miatt lett csak alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az Erste Bank mai online sajtótájékoztatóján az is elhangzott: a járvány nélküli tervekhez képest 30%-kal kevesebb jelzáloghitelt, 15%-kal kevesebb babaváró hitelt és 50%-kal kevesebb fogyasztási hitelt helyezhet ki idén a bank.

Javuló eredmények a Waberer’stől a koronavírus árnyékában

A mai nappal váratlanul közzétette a Waberer’s a 2019 negyedik negyedévének gyorsjelentését, melyben javuló eredményekről számolt be, azonban a koronavírus következtében a Nemzetközi Fuvarozási Szegmens bevételeinek nagyjából fele esett ki 2020 március végétől. A vállalat válaszul 1200 kamion azonnali leállítása és a személyi jellegű költségek csökkentése mellett döntött.

Szép lassan utoléri a magyar bankszektort a végzete

Romló költséghatékonyság és csökkenő céltartalék-visszaírások mellett az egy évvel korábbinál alacsonyabb, 125 milliárd forintos adózás utáni eredményt ért el az első negyedévben a hitelintézeti szektor. A tőkearányos megtérülés 10% alá esett, közelítve fenntartható (alacsonyabb) szintjéhez.

Gyengébben sikerült időszakon lehet túl a Mol

Május 3-án, pénteken közli 2019. első negyedéves eredményeit a Mol. A kiemelten figyelt tisztított EBITDA 4 százalékkal maradhat el az egy évvel korábbitól, az üzemi eredmény 20, a profit pedig 16 százalékkal eshetett vissza éves összevetésben az elemzői konszenzus alapján. A kutatás-termelési üzletág EBITDA-ja az alacsonyabb olajárak ellenére több mint 10 százalékkal nőhetett a bázishoz képest, a finomítás-kereskedelem eredménye viszont jelentősen visszaeshetett a gyenge finomítói és petrolkémiai árrések miatt, míg a fogyasztói szolgáltatások tovább javíthatta eredményességét.